Péče o plastová, hliníková okna a dveře

Správná údržba je základem dlouhé životnosti a stálého vzhledu oken. Jak správně udržovat a čistit plastové profily? Jak často byste měli provádět servisní prohlídku okenních profilů a co všechno by měla obsahovat? Poradíme vám, jak na to. Nechte se inspirovat a naučte se pečovat o svá okna.

 

Krátce po montáži

Objednavatel by měl pečlivě odstranit zbytky ochranné fólie z oken a dveří. Po montáži a následně zednických prací je nutno zabezpečit čistotu kování a odtokových drážek v dolní části rámu. Zbytky malty a tmelů opratrně odstranit pomocí vody a některého běžného domácího mycího prostředku. Postupujeme tak, abychom nepoškodili těsnění a kování oken.

 

 

Čištění                       Plastová, hliníková okna a dveře nejsou náročné na údržbu a velice lehce se ošetřují. Na čištění povrchu křídel a rámu oken a dveří používejte prostředky běžné pro úklid v domácnosti, které se ředí vodou (mýdlo, běžný saponát) a které nesnižují odolnost proti korozi. Speciální přípravky na čištění hliníkových a plastových profilů lze případně zakoupit v naší prodejní kanceláři nebo ve specializovaných obchodech.

 

V žádném případě nesmíte okna čistit hrubými čistícími prostředky s obsahem abrazivních přísad, stejně tak je zakázáno používat různé drátěnky. Nikdy rámy nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, stejně tak louhem nebo kyselinami všech druhů. Rámy nesmíte natírat. Nikdy nečistěte rámy nasucho!

 

 

 

 Čištění zasklení oken provádějte běžným způsobem za použití prostředků na mytí oken.

 

 

Údržba a kontrola

Následující pravidelnou údržbu a kontrolu by jste měli provádět alespoň 1 x do roka. 

 

  • Zkontrolujte všechny pohyblivé části kování (označeno symbolem kapky v návodu na údržbu), u dveří pal střelku, západku, přídavné závěrné body ošetřete (mazacím tukem, olejem např. WD40), tak aby nestékal po vnějších plochách kování. Přebytečné mazivo setřete suchým hadrem. K mazání nikdy nepoužívejte kyselé a pryskyřicí obsahující tuky!

 

  • Zkontrolujte funkčnost kování a proveďte kontrolu úchytných upevňovacích šroubů a kování, v případě potřeby nechte celé kování odborně seřídit.

 

  • Zkontrolujte dotažení upevňovacích šroubů u dveřních klik a madel.

 

  • Mazání cylindrické vložky provádějte vhodným prostředkem (FAB plus apod.) Nikdy nepoužívejte maziva na bázi silikonů nebo sádlo.

 

  • Zkontrolujte odtokové drážky, prahový těsnící kartáč i práh a podle potřeby z nich odstraňte nečistoty.

 

  • Zkontrolujte čistotu a neporušenost těsnění, v případě potřeby ho očistěte vodou a lehce potřete glycerinem.

 

>>> návod na údržbu kování.pdf ke stažení <<< 

>>> návod na seřízení okenního kování.pdf ke stažení <<<

 

Pokud budete dodržovat všechny jmenované zásady, přispějete zásadním způsobem k dlouhodobému udržení všech užitných i estetických hodnot Vašich oken a dveří.